Tito İkinci Kez Sırpların Arasında & Irrawaddy Sevgilim
Summary
1994 yılı Belgrad'ında, Mareşal Tito’nun Orijinal Üniformasını Giymiş bir Adam: Tito İkinci Kez Sırpların Arasında & Myanmar’ın Irrawaddy River Köyünde Geçen Hikâyeler: Irrawaddy Mon Amour
Start: Sat 28th May 2016 at 19:00
End: Sat 28th May 2016 at 21:00

Tito İkinci Kez Sırpların Arasında / Tito Among the Serbs for the Second Time

Yugoslavya Federal Cumhuriyeti / FR Yugoslavia, 1994, 43’

Yönetmen / Director: Želimir Žilnik

 

1994 yılı Belgrad'ında, Mareşal Tito’nun orijinal üniformasını giymiş bir adam şehrin çeşitli yerlerinde görünür. Bir anda insanlar etrafını sarıp kendisiyle ateşli tartışmalara girerler. Neredeyse hepsi bu oyunu kabul eder; eski Yugoslavya’dan şikayet edip her şey için Tito rejimini suçlarlar.  

 

Belgrade 1994, a man in Marshal Tito’s original uniform appears in different parts of the city. Instantly, groups of people flock around him and get involved in passionate discussions. Almost all of them accept to play the game, complain about the old times in Yugoslavia and blame Tito for everything.

 

Irrawaddy Sevgilim / Irrawaddy Mon Amour

İtalya / Italy, 2015, 58’

Yönetmen / Director: Valeria Testagrossa, Nicola Grignani, Andrea Zambelli

 

Myanmar’ın Irrawaddy River isimli küçük bir köyünde yaşayan genç sokak satıcısı Soe Ko, başka bir köyden kendi halinde bir duvarcıya aşıktır. Soe, aşık olduğu adamla görkemli bir düğün yapmanın hayalini kuruyordur. Ancak Myanmar askeri rejimle yönetildiği için iki erkeğin evlenmesi kesinlikle yasaktır. Eşcinsellik toplumda kabul görmediği gibi eşcinseller toplumdan dışlanmakta ve ayrımcılığa maruz kalmaktadır. Bu baskıcı yapının içinde toplumun yalnızca küçük bir kısmı eşcinselliği hoş görüyordur.  Burada, gençler yaptıkları düzenli toplantılarda eşcinseller aileleri tarafından dışlanmak gibi kalp kıran hikayelerini birbirleriyle paylaşırlar ve grubun diğer üyelerinden destek alırlar. Bu grubun içinde bir insan hakları aktivisti, bir öğretmen, bir şaman ve bir güzellik uzmanı da vardır ve genç aşıklar için bir düğün organize etmeye karar verirler. Film, bu grubu düğün organize etme hazırlıkları sırasında gözlemler. Her şeyin büyük bir gizlilikle yapıldığı bu ortamda her yerden yardım gelir. Çevredeki ev kadınları düğün yemeğini hazırlarken keşişler de resmi bir tören için uğraşırlar. Bu düğün herkese açıkça gösterir ki aşk engel tanımaz.  

 

Young street vendor Soe Ko lives in a small village on the Irrawaddy River in Myanmar. He’s in love with Saing Ko, a quiet mason from another village, and dreams of a wedding with all the trimmings: beautiful clothes, jewelry and makeup. But Myanmar is governed by a military regime and marriage between two men is strictly forbidden. Homosexuality isn’t accepted and many homosexuals suffer stigmatization and discrimination. In this particular little community, however, there is an exceptional, small circle that does welcome homosexuals. There are regular meetings at which young people can tell their sometimes-heartrending stories of exclusion by family and other villagers, and find support within the group. Among them are a human rights activist, a schoolteacher, a shaman and a beautician. They decide to make a marriage between the two young lovers a reality. The film follows and observes them closely during the preparations for the wedding. Even though everything has to be done in secret, they receive help from all sides. Housewives from the village prepare a wedding meal and Buddhist monks perform the official ceremony. The wedding cumulates in an exuberant celebration that shows that love refuses to be oppressed.

 

 

NOT: Lüften kapıda KweekWeek mobil uygulamanızdaki biletinizi gösteriniz -bilet alım işleminizden sonra, biletlerinize uygulamadaki "Tickets" sekmesi üzerinden ulaşabilirsiniz-. Mobil uygulaması olmayan katılımcılarımızın email adreslerine gönderilen PDF biletlerinin çıktısını almaları gerekmektedir.

Please show your tickets via your KweekWeek app -you'll automatically receive it on the tickets section-. If youdon't have the app, please print out your PDF ticket that sent to your email.