Kobane'nin Keskin Nişancısı & Menfur Suç / The Abominable Crime
Summary
Kobane'nin Keskin Nişancısı & Menfur Suç / The Abominable Crime
Start: Thu 2nd June 2016 at 16:00
End: Thu 2nd June 2016 at 18:00

Kobane'nin Keskin Nişancısı / The Sniper of Kobani

 

Hollanda / The Netherlands, 2015, 12'

Yönetmen / Director: Reber Dosky

İnce, uzun bir adam omzunda tüfeğiyle yıkılmış bir şehrin sokaklarında yürüyor. Haron, Kürt bir keskin nişancı. Girdiği berber dükkanında büyük bir saygıyla karşılanıyor ne de olsa Kobani haklarını IŞİD’den o koruyor. Berberin ona soracağı çok ancak Haron kısa cevaplar verip işinin başına dönüyor. Onu duvarların ardında görüyoruz, ara sıra ateş ediyor. Bu sırada bir keskin nişancı olarak yaşamını anlatıyor. Tek başına yaptığı işini, rüyalarını ve kabuslarını anlatıyor. Keskin nişancılar iyi birer matematikçi olmak zorunda, hedefe olan uzaklığı ve rüzgarın hızını doğru hesaplamak zorundalar. Hollandalı bir kürt olan film yönetmeni Reber Dosky Hollanda’ya dönerken çektiği görüntüler zarar görmüş, Dosky hayatını riske atarak tekrar Kobani’ye giderek çekimleri yeniden yapmış.


A tall, slim man walks the ruined city streets with a rifle nonchalantly slung over his shoulder. Haron is a Kurdish sniper and receives a very respectful welcome as he enters a hair salon. After all, he uses his rifle to protect Kobani’s inhabitants from the advancing Islamic State. The hairdresser has lots of questions, but Haron reveals little and heads back to work. We see him hiding behind walls, and from time to time he fires a shot. In the meantime, he reflects on his life as a sniper. He explains his solitary job, his dreams and nightmares. Snipers need a mathematical mind as it’s all about distance to the target, how fast the latter is moving and taking wind speed into account. When the Kurdish-Dutch filmmaker Reber Dosky returned to the Netherlands, the footage he’d shot hadn’t survived the trip, so he risked his life once more and returned to Kobani to reshoot this unhurried, empathetic portrait. For the people at the hair salon Haron remains an enigma, but he has certainly borne his soul to the viewer.

 

Menfur Suç / The Abominable Crime

 

ABD, Jamaika / Usa, Jamaica, 2013, 66’

Yönetmen / Director Micah Fink

Homofobik bir toplumda hayatta kalmak için neleri feda edersiniz?

The Abominable Crime, bir annenin çocuğuna olan sevgisi ve bir aktivistin ülkesine olan sevgisinin öyküsü. Beş ayrı ülkede çekilen film ülkesinden ayrılmak zorunda kalan eşcinsel Jamaikalıların gözünden homofobiyi anlatıyor. Bu oldukça kişisel hikayeler bizi beş farklı ülkeye götürüyor ve Jamaika kültüründeki homofobiyi afişe ediyor. Gay ve lezbiyenlerin hayatında ayrımcılığın psikolojik ve sosyal etkilerini ortaya çıkarmakla kalmıyor buna ek olarak yurtdışına sığınmanın risklerine dair birinci ağızdan çok mahrem hikayeler dinliyoruz.

In a homophobic society, what are you willing to sacrifice to survive?

The Abominable Crime is a story about a mother's love for her child and an activist's love for his country. Filmed in five countries, this film explores homophobia through the eyes of gay Jamaicans who are forced to flee their country. These deeply personal stories take our characters on an amazing journey through five countries. They expose the roots of homophobia in Jamaican culture, reveal the deep psychological and social impacts of discrimination on the lives of gays and lesbians, and offer a deeply intimate first-person view of the risks and challenges of seeking asylum abroad.

 

NOT: Lüften kapıda KweekWeek mobil uygulamanızdaki biletinizi gösteriniz -bilet alım işleminizden sonra, biletlerinize uygulamadaki "Tickets" sekmesi üzerinden ulaşabilirsiniz-. Mobil uygulaması olmayan katılımcılarımızın email adreslerine gönderilen PDF biletlerinin çıktısını almaları gerekmektedir.

Please show your tickets via your KweekWeek app -you'll automatically receive it on the tickets section-. If youdon't have the app, please print out your PDF ticket that sent to your email.