İşsizler / The Unemployed & Mösyö Khiar'ın Dünyası
Summary
Fotoğrafçı Jeroen Robert Kramer'in Gözünden Mösyö Khiar: Mösyö Khiar'ın Dünyası & Žilnik'ten İşten Çıkarılan İşçilerin Yaşadıkları: İşsizler / The Unemployed
Start: Mon 30th May 2016 at 19:00
End: Mon 30th May 2016 at 21:00

İşsizler / The Unemployed

 

Yugoslavya / Yugoslavia, 1968, 13’

Yönetmen / Director: Želimir Žilnik

İşsiz filminde Yugoslavya’da yapılan ekonomik düzenlemeler sebebiyle görevine ihtiyaç kalmadığı için işten çıkarılan işçilerin durumları ve portreleri anlatılıyor. Röportajlarda insanlar kafa karışıklıklarından ve şüphelerinden bahsediyorlar çünkü sosyalizmin onları işsiz bırakmasın değil daha çok sosyal güvence sunması ummuşlardır. Yugoslavya’nın Almanya ile imzaladığı göçmen işçi anlaşması üzerine Almanya’ya işçi olarak gitmek için başvururlar.

 

The film represents a series of portraits and situations people found themselves in after being made redundant during the time of economic reforms which were supposed to establish market economy in Yugoslavia. In the interviews, people speak about their doubts and confusion, because they had been expecting socialism to give them more social security. They criticise the parasitic bureaucracy, they sign in to leave for Germany and work there, since Yugoslavia has signed an agreement on taking over workforce around that time.

 

Mösyö Khiar'ın Dünyası / The World According to Monsieur Khiar

 

Hollanda / The Netherlands, 2015, 55’

Yönetmen / Director: Sjors Swierstra

 

Hollandalı Jeroen Robert Kramer on yıl boyunca The New York Times ve Vanity Fair için savaş bölgelerinde belgesel fotoğrafçılığı yaptıktan sonra yeni bir yaşam kurmak için Lübnan’a taşınır. Beyrut’ta kendisinin çok daha iyi bir versiyonu olduğunu düşündüğü yaşlı bir beyefendi, Mösyö Khiar ile tanışır. “Khiar, benim hiç olamadığım kahraman” der, Kramer ve ekler “O, benim hayatımda tanıştığım en etkileyici insan.” Beyrut sokaklarında birlikte yaptıkları yürüyüşler, sanat sohbetleri, küçük şeylerin güzellikleri Kramer için bir ilham kaynağı haline gelir. Heyecan verici olana ya da insanların en kötü anlarını fotoğraflamanın verdiği utanca odaklanmaktansa Kramer, sıradan bir hikaye anlatmayı dener. Geçmişte sanatını yaparken aldığı yaraları iyileştirecek bir hikaye. Mösyö Khiar, Kramer’in onun fotoğrafını çekmesini reddettikçe bu, Kramer için bir takıntı haline gelmeye başlar.


After ten years of working in war zones as a documentary photographer for The New York Times and Vanity Fair, Dutchman Jeroen Robert Kramer decides to start a new life as an artist in Lebanon. In his hometown Beirut he meets Monsieur Khiar, an elderly gentleman in whom he recognizes a better version of himself. “Khiar is the hero I could never be”, Kramer states: “he is the most impressive person I’ve ever met in my life”. Their walks through the old neighborhoods of Beirut, their talks about art, literature and the beauty of small things become a source of inspiration for Kramer. Instead of focusing on the spectacular, and feeling shame and remorse about photographing people in the worst moments of their lives, Kramer attempts to tell an everyday story. A story which can help him to transform the scars of his past into a work of art. As Monsieur Khiar refuses to be photographed Kramers fascination turns into an obsession.

 

NOT: Lüften kapıda KweekWeek mobil uygulamanızdaki biletinizi gösteriniz -bilet alım işleminizden sonra, biletlerinize uygulamadaki "Tickets" sekmesi üzerinden ulaşabilirsiniz-. Mobil uygulaması olmayan katılımcılarımızın email adreslerine gönderilen PDF biletlerinin çıktısını almaları gerekmektedir.

Please show your tickets via your KweekWeek app -you'll automatically receive it on the tickets section-. If youdon't have the app, please print out your PDF ticket that sent to your email.