Gidilecek Yollar Var / Miles to Go Before I Sleep & Ufuklar / Horizontes
Summary
Gidilecek Yollar Var / Miles to Go Before I Sleep & Ufuklar / Horizontes
Start: Thu 2nd June 2016 at 17:00
End: Thu 2nd June 2016 at 19:00

Gidilecek Yollar Var / Miles to Go Before I Sleep

 

Finlandiya / Finland, 2015,13’

Yönetmen / Director: Hanna Hovitie

Göçebe bir hayatın ve parçalanmış bir kimliğin hikayesi. Achat 8 yaşındayken ailesi onu evlat edinilmesi için Kongo’dan Fransa’ya gönderir. Onu evlat edinen annesinin ölümünden sonra Paris’teki hayatı kabusa döner. Achat bu filmde çocuk istismarı ve çocuk kaçakçılığının nasıl kurbanı olduğunu bizimle paylaşıyor. İnanması güç olaylarla birlikte Achat iki kıta arasında sürükleniyor.

A story of a nomadic life and a broken identity.
As Achat was seven years old, her parents sent her away from Congo to be adopted in France. After her adoptive mother’s death, years of ordinary life in Paris turned into a nightmare. In the film Achat shares her story of becoming a victim of abuse and child trafficking. Through twists and turns beyond belief, she is thrown into a whirlwind of drifting between continents.

 

Ufuklar / Horizontes

 

İsviçre / Switzerland, 2015, 70’

Yönetmen / Director: Eileen Hofer

Grand Theatre of Havana’ın koridorları ve prova odalarında gezinen filmde kendini tüm kalpleriyle ve sıkı disiplinle klasik baleye adamış Amanda ve Viengsay’ı izliyoruz. Her adımları her arzuları bugün 90 yaşında olan ve hala aşılamayan baş balerin Alicia Alonso’un bir yansımasıdır.

Run-down rehearsal rooms along the halls of the Grand Theatre of Havana, Amanda and Viengsay dedicate themselves wholeheartedly to the demanding routine their discipline requires of them: that of classical ballet. Their every step and aspiration echo the great achievements of their predecessor, Alicia Alonso, the prima ballerina assoluta, still invincible even at the grand age of 90.

 

NOT: Lüften kapıda KweekWeek mobil uygulamanızdaki biletinizi gösteriniz -bilet alım işleminizden sonra, biletlerinize uygulamadaki "Tickets" sekmesi üzerinden ulaşabilirsiniz-. Mobil uygulaması olmayan katılımcılarımızın email adreslerine gönderilen PDF biletlerinin çıktısını almaları gerekmektedir.

Please show your tickets via your KweekWeek app -you'll automatically receive it on the tickets section-. If youdon't have the app, please print out your PDF ticket that sent to your email.