Beyaz Çizgi Sendromu / White Line Syndrome & Casa Blanca
Summary
Küba'nın Küçük Bir Kasabasında Nelsa ile Vladimir'in Hikâyesi: Casa Blanca & Ölümden Sonra Mutluluğu Arayan Bir Animasyon: Beyaz Çizgi Sendromu / White Line Syndrome
Start: Tue 31st May 2016 at 18:00
End: Tue 31st May 2016 at 20:00

 

Casa Blanca

Polonya, Meksika / Poland, Mexico, 2015, 62’

Yönetmen / Director: Aleksandra Maciuszek

Casa Blanca, Küba’da küçük bir balıkçı kasabasıdır. Nelsa ve down sendromlu oğlu Vladimir kalabalık bir ortak aile evinde küçük bir odada yaşıyorlardır. Başını kolayca belaya sokan Vladimir’in kişisel bakımı tamamen Nelsa’ya bağlıdır ve ondan başka kimsesi yoktur.  İkisinin ilişkisi çatışmalarla doludur; Nelsa üm ömrünü oğluna kontrol etmeye  adamışken Vladimir zamanını balıkçılarla birlikte balık tutup rom içerek geçiriyordur.

 

Casa Blanca is a small fishing village on Cuba. Nelsa and her son Vladimir, who has Down syndrome, share a tiny room in an overcrowded multi-family building. Vladimir is the only caretaker for ailing Nelsa, and Nelsa is the only person to watch over Vladimir, who easily gets into trouble. Their relationship is filled with conflicts: she is trying to control her son, while he prefers to help fishermen at work, have fun and drink rum with them, rather than spend time with his mother.

One day, she falls ill.

 

Beyaz Çizgi Sendromu / White Line Syndrome

Meksika / Mexico, 2006, 8’

Director / Yönetmen: Lourdes Villagomez

Bir araba kazası nedeniyle ölen ve öldükten sonra bir peri masalında dirilip kendi mutlu sonunu arayan bir küçük kızın hayali hikayesi stop motion tekniğiyle anlatılıyor. “Beyaz çizgi” Meksika’da elektirkli ev aletlerine verilen genel isimdir.

 

Object and cutout stop motion on life size sets and drawings tell the imaginary biography of a girl that gets killed by a car and awakens, like a princess in a fairy tale, looking for her happy ending. "White line" in México is a generic term for electric domestic appliances.

 

NOT: Lüften kapıda KweekWeek mobil uygulamanızdaki biletinizi gösteriniz -bilet alım işleminizden sonra, biletlerinize uygulamadaki "Tickets" sekmesi üzerinden ulaşabilirsiniz-. Mobil uygulaması olmayan katılımcılarımızın email adreslerine gönderilen PDF biletlerinin çıktısını almaları gerekmektedir.

Please show your tickets via your KweekWeek app -you'll automatically receive it on the tickets section-. If youdon't have the app, please print out your PDF ticket that sent to your email.